Nors už varpelius turėčiau būti dėkinga savo mokyklos anglų kalbos mokytojai. Deja nepamenu jos vardo, bet gerai prisimenu jos veidą :) Metai iš metų gruodį mes traukėme kalėdines dainas. Nuoširdžiai :) Taip nuoširdžiai kaip gali traukti mokiniai už galimybę būti atleistiems nuo kitu pamoku :D nesvarbu .. :) asociacija liko visam gyvenimui :) kai sninga tai man jingle bells nuotaika:)
Ne šiaip pasirinkau šitą versija Jingle bells, man labai patinka F. Sinatra. O kadangi šiandien kalbėsime apie tradicinį mielinės tešlos gamybos būdą tai gera muzika čia labai tiks. Kodėl? Todėl kad čia yra kaip toje reklamoje - "Nes aš to verta" :)
Verta įdėti šiek tiek pastangų ir iškepti duoną. Tai truputi užtruks, palyginus su greituoju būdų bet VERTA. Galbūt tai bus tik viena karta ir galbūt jus nepamatysite skirtumo...bet gali būti kad Jums patiks ir jus palepinsite save traške plutele ir tik jai būdingu minkštimu su daug oro burbuliuku.
Tradicinis mielines tešlos gamybos būdas pasižymi tuo kad naudojama mažiau mielių, kartais nenaudojama visai cukraus, labai dažnai naudojama "sena tešla", raugas (biga, starter, madre...) ir turi keleta būtinu fazių - minkimas, tešlos poilsis, tešlos lankstymas ir antras tešlos pakilimas. Jei naudojamas ragas tai dar + fermentacijos laikas.
Be raugo schema būtų tokia - tešla minkom->leidžiam pailsėti ir pakili->sulankstom/formuojam->leidžiam pakilti->kepam. Su raugu tiesiog prisidėtu dar vienas žingsnis prieš tešlos minkimą.
pfff net jau man darosi sudėtinga ;) gal geriau su pavyzdžiais :D
Taigi, šiandien skambant varpeliams noriu iškepti TIKRA batoną, toki koki tik vaikystėje valgiau (na valgau ir dabar nes kepu, bet nusipirkti jo neimanoma) ir bagėte (tiesiog prancūziškas batonas mums, bet nekas taip nesakykite prancūzams, nes jiems duona yra DUONA ir pvz bagete turi sverti ne daugiau nei 320 g ir turėti lygiai 7 įpjovimus. Prancūzė greičiau keps duona pati nei valgys iš supermarketo...dabar suprantate kodėl ant kiekvieno kampo ten kepyklos su aukštais standartais?)
Batonas
Išeis 2 batonai
raugas:
- 100 g. miltų
- 200 g. vandens kambario temperatūros
- 20 g. mielių
tešla:
- 400 g. miltų
- 140 g. vandens
- 20 g. cukraus
- 20 g. sviesto
- 10g. druskos
Raugą (nuotraukoje matosi kaip jis gražiai priburbuliavo ir pakilo per ta laiką) ir visus tešlos ingredijentus sudedame į thermomiksą ir minkome 3 min. su minkymo programa. Tešla bus/gali būti truputi lipni todėl patepame rankas aliejumi kad lengviau būtų ja išimti iš thermomikso. Suformuojame
kamuolį ir įdedame tešlą į sandarų dubenį, paliekame pakilti maždaug valanda, kol tešla išaugs dvigubai.
kamuolį ir įdedame tešlą į sandarų dubenį, paliekame pakilti maždaug valanda, kol tešla išaugs dvigubai.
*be thermomikso - raugą ir visus tešlos ingridijentus sudedame į dubenį, uždarome sandariai ir gerai pakratome kad viskas susimaišytu, tada minkome ant kilimėlio (beja siūlau viski pažiūrėti ta nuorodą nes R.Bertinet turi ką parodyti ir pasakyti).
Negaištama laiko ir kepame toliau:) pamatysite viską spiesite ir ne taip jau daug darbo...
Bagėte
- 10 g šviežių mielių
- 500 g. miltų, prisimenate pasakojau apie miltus kur baltymu kiekis ne mažiau 12proc? tai va ji čia bus kaip tik.
- 10 g. druskos
- 350 g vandens

Kol abi tešlos ilsisi ir kyla, galite išgerti kavos, paspoksoti pro langą, sutvarkyti pagaliau tą spintelę virtuvėje arba tiesiog sutvarkyti tą balaganą, kuri ką tik padarė jūsų vaikas savo kambary (man dar negali to padaryti pats). Taip sakant, namuose visada yra ką veikti :D Galime pvz. susimalti cinamoną :)

Gižtam į virtuvę. Batono tešla jau gražiai iškilo. Perkeliam ją ant kočiojimo kilimėlio ir pora kartu apminkom/sulankstom. Padaliname tešla į dvį dalis. Imame viena dalį ir iškočiojam tešlą plonai liežuvio formą, tada suvyniojame ja gražiai į ritinį ir užspaudžiame galus. suformuojame gražu, pailgą batoną. Pakartojame tą patį ir su kita tešlos dalimi. Perkeliame suformuotus batonus ant kepimo kilimėlio, padarome viršuje charakteringus batonui įpjovimus. Anksčiau, kuo batonas turėjo daugiau ipjovimu tuo jis buvo labiau vertinamas. Tai buvo lyg kokybės mažas standartas. Dabar niekas tu įpjovimu neskaičiuoja, o gal jūs skaičiuojate? :) Uždengiame batonus maistine plevele ir paliekame dar pusvalandžiui pakilti.


bei padvigubėjo.


Batonai jau gražiai išsipūtė ir laukia mūsų. Įkaitiname orkaitę iki 180 C. Patepame batonus plaktu kiaušiniu. Pasiruošiame gėliu purkštuka su švariu vandeniu. Kam? :D ogi - tam kad susidarytu orkaitėje garai o jie mums reikalingi tam kad plutele būtų traški.
Atidarome orkaites dureles, vienoje rankoje purkštukas o kitoje skarda su batonais. Greitai purškiame orkaites vidų (negailėkite vandens, t.y. 1-2 paspaudimu tikrai nepakaks) ir pašauname batonus į orkaitę. Kepame 30 min. Atvesimame, kaip visada, ant grotelių.






O batonui sviesta islydyti ar deti minksta?
ReplyDeleteSveiki, deti labai minksta sviesta.
ReplyDeleteKepiau batona. Gavosi super! Net vyrui, kuriam mano kepiniu nereikia patiko. Dar daugiau jis paprase jo jam dar iskepti. Aciu Jums uz receptus, jie visi tokie isieskoti, be jokiu nuslepimu ir nutylejimu. Ir svarbiausia viskas gaunasi. Alina, Jusu desertai tokie subtilus, tokie "aukstos klases" ir originalus, bet gal kartais esate kepusi tradicini simtalapi? Na nesigauna jis man nors tu ka....
ReplyDeleteSveiki, man sis batonas irgi vienas is paciausiu:) gan daznai ji kepu ir mama ismokiau kepti :) jis nerealus ir dar ilgai islieka sviezias. Man labai smagu kad jums jis irgi patinka ir seima ji teisingai ivertino:) labai jums aciu kad dalinates ispudziais ir aciu uz labai grazius zodzius. Prisipazinsiu... is tiesu tai as manau kad as neesu ragavusi tikro simtalapio (geda)...as vis apie ji girdziu, bet kazkaip nebuvo progos paragauti:) manau ateis laikas ir as ji mokysius kepti:) tada butinai parasysiu recepta :)
Delete